«

1 Mayıs’ta hayatını kaybeden set işçisi Selin Erdem

1 mayıs selin erdem

              BASINA VE KAMUOYUNA

2012’de, resmi tatil olan işçi ve emekçi bayramı 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden set işçisi Selin Erdem’in anısında 1 Mayıs’ta aramızda olmayan bütün işçileri anıyoruz.

 

Bizler Davutpaşa, Ostim-İvedik, BEDAŞ, Van-Bayram Otel, Esenyurt, Milas-Güllük, Zonguldak-Kozlu, Soma, Gemlik’te, Tuzla’da, BOTAŞ’ta, hastanede, fabrikada, madende, dizi setinde, eve temizliğe gittiğinde iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin aileleriyiz.

Bu yıl, ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, Selin Erdem’i ve iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden sevdiklerimizi,1 Mayıs alanında anamıyoruz.

İşçi ve emekçilerin resmi tatil günü 1 Mayıs’ta emeği gasp edilerek çalıştırılan Selin Erdem, 1 Mayıs 2012’de Kâğıthane / Seyrantepe’deki “set”te meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybetti. Selin, Hamdi Alkan’ın yönetmenliğini yaptığı Arka Sıradakiler dizisinde ağır koşullarda çalışıyordu ve henüz 27 yaşındaydı.

 

Bizler, Selin’in ailesi ve arkadaşları olarak, çalışanlar için güvenli çalışma ortamı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılmaması nedeniyle bu acıyı yaşadığımızı biliyoruz. Canımızı kaybettikten dört gün sonra, hem de keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmadan dava açıldı. Apaçık iş cinayeti olan davada sadece şoföre trafik kazası suçundan ceza verildi. Bizlerin ve vekillerimizin ısrarlı çabalarıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu, trafik kazası olarak geçiştirilmeye çalışılan olayın “iş kazası” olduğuna dair rapor verdi. Bütün sorumluların yargılanması için çabamızı davamızı takip ederek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak sürdürdük. Selin Erdem’in ölümüne dair dava, dosyada aksini gösterir birçok delil ve Bilirkişi Raporu olmasına rağmen sadece şoförün yargılanarak ceza aldığı bir trafik kazası davası olarak sonuçlandı.

1 Mayıs günü, Selin’in şahsında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün işçileri saygıyla anıyoruz.

 

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istiyoruz.

Bunun için 2012’den beri mücadele ediyoruz. 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org).

Sosyal medyada Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyurmak ve iş cinayeti bilgilerini toplayabilmek için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz. #VicdanımızNöbette ve #DahaKaçİşçi etiketlerini kullanıyoruz.

SELİN’İ UNUTMADIK-UNUTTURMAYACAĞIZ!

SENARYO DEĞİL, GERÇEK CİNAYET!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org
facebook.com/VicdanveAdaletNobeti
twitter.com/iscinayetleri