«

»

18. yaşını göremeyen çocuk işçi için 5 ay sonra olay yeri keşfi!

is-cinayetleri-adalet

31 Ekim 2013′te 17 yaşındaki çocuk işçi Eren Eroğlu çalıştığı TDS reklam firmasınca tabela montajı için Esenyurt Doğa Hospital’a gönderildi. Hastanenin yaklaşık 3 metre üzerinden 154 bin voltluk yüksek gerilim hattı geçiyordu. Doğa Hospital’da herhangi bir etüt çalışması yapılmadan işe gönderilen Eroğlu ve ustası tabelayı monte etmeye başladıklarında fark ettikleri tehlikeyi çalıştıkları firmaya bildirdiler. Firma işi bırakmalarını ve vinç yollayacaklarını söyledi. Katlanabilir merdiveni topladıkları sırada,  temas edilmemesine rağmen yüksek gerilim hattından 6 metreye kadar elektrik akımı atladığından,  merdivenin ucundaki Eroğlu akıma kapılarak hayatını kaybetti.

Eroğlu’na yarım saat hiçbir acil müdahale yapılmadı. Yanan bedeni çevreden gelenlerce suyla söndürülmeye çalışıldı. Eroğlu olaylara seyirci kalan Doğa Hospital’da daha sonra acil müdahale birimine alındı. Sağlık ekipleri müdahale ediyormuş gibi yapıp 1 saat sonra Eroğlu’nun cansız bedenini, yanık ünitesi olmadığı gerekçesiyle, hastaneye sorumluluk getirmemesi için Bağcılar Devlet Hastanesi’ne sevk etti. Olayın üzerinden yaklaşık 2,5 saat geçmesine rağmen Eren’e kalp masajı yapılarak ailesi kandırıldı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için Eren Eroğlu 17 Aralık’ta basacağı 18. yaşını göremedi; iş cinayetinde hayatını kaybetti. Ailesinin uğraşları sonucunda iş cinayeti hasıraltı edilemedi. Cumhuriyet Savcılığı’nın sürdürdüğü hazırlık soruşturması kapsamında 5 ay aradan sonra nihayet Şubat 2014′te olay yeri keşfi gerçekleştirildi. Dava açılması bekleniyor.

Aile ve avukatları Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları suç duyurusunda Özel Doğa Hospital’ın sahibi ve yetkililerinin, tabela şirketi sahibi ve yetkililerinin, TEİAŞ yetkililerinin, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin ve Esenyurt Belediyesi yetkililerinin yargılanmalarını talep ediyor.