«

»

Eren Eroğlu Davasında Kopyala-Yapıştır Bilirkişi Raporu

photo_2016-06-15_12-21-46

17 yaşında Özel Doğa Hastanesi’nde iş cinayetinde hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun davasının 11. duruşması bugün Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma öncesinde Adalet Arayan İşçi Aileleri ve destekçileri basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu okudu.

Değerlendirme Yapılmadı, Ama Kurumlar Kusursuz

Basın açıklamasında hazırlanan 3. bilirkişi raporunun, 2. bilirkişi raporunda yüksek gerilim hattına rağmen hastanenin yapımına onay verdikleri için kusur verilen TEİAŞ, Esenyurt Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü hakkında hiçbir değerlendirme yapılmadan kusurları olmadığı şeklinde düzenlendiğine dikkat çekildi. Raporun 1. bilirkişi raporundan kopyala-yapıştır şeklinde olduğu, bu haliyle ilk iki bilirkişi raporunun arasındaki çelişkileri gideremeyeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca seçilen bilirkişilerin ikisinin Okan Üniversitesi’nde çalıştığı, birinin belediyelerle iş yapan Proaktif isimli iş sağlığı ve güvenliği şirketinin ortağı olduğu, bu durumun bilirkişi raporunun tarafsızlığını şüpheye düşürdüğü vurgulandı.

Feridun Taktak Yine Getirilemedi 

11. duruşmada da hakkında yakalama kararı olan TDS reklam şirketinin ortağı Feridun Taktak’ın duruşmaya getirilmediği görüldü. TDS reklam şirketinin avukatı, Esenyurt Belediyesi hakkında dava açtıklarını ve dava dosyalarının birleştirilmesini istediklerini ifade etti. Hastane müdürünün avukatı ise yeni bir bilirkişi raporu hazırlanması gerektiğini, bu bilirkişi heyetinde bir sağlık hukukçusunun olması gerektiğini ifade etti.

TEİAŞ’ın Uyarması Yetmez

Eren Eroğlu’nun hayatını kaybettiği olayda yaralanan işçi Haydar Sakcı’nın avukatı, müvekkiline tali kusur verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek bilirkişi raporuna itiraz etti. Eroğlu ailesinin gönüllü hukukçuları ise basın açıklamasındaki taleplerini mahkemede tekrarlayarak, TEİAŞ’ın yüksek gerilim hattının tehlike yarattığı yönünde hastaneye yaptığı uyarının yetersiz olduğu, yüksek gerilim hattını tapuya işleterek bölgenin inşaata kapatılmasını sağlaması gerektiğini ve bilirkişilerin tarafsızlığının şüpheli olduğunu vurguladılar.

Mahkeme, Esenyurt Belediyesi hakkında açılan davadaki dosyanın kendilerine gönderilmesinden sonra dosyanın birleştirilmesi talebinin incelenmesine ve rapora yapılan itirazların bir sonraki duruşmada değerlendirilmesine karar vererek davayı 19 Eylül 2016 Pazartesi 13:30’a erteledi.