«

»

82. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne Davetimizdir

Basına ve Kamuoyuna

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak sizleri 7 Nisan 2019 Pazar günü 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tutacağımız 82. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne davet ediyoruz.

Nisan ayı nöbetinde:

Mart ayında duruşmaları görülen Van Bayram Otel Davası ve Bursa Gemlik Gübre Fabrikası işçisi Uğur Çavdar Davası’ndaki gelişmeleri konuşacağız.

82.VAN_Afiş

7 Ocak 2013’te yüklenici firma Star İnşaat AŞ’nin TTK Kozlu Müessesesi maden ocağındaki metan ve kömür püskürmesi sonucunda meydana gelen iş cinayetinde sekiz işçi hayatını kaybetti, yedi işçi yaralandı. 16 Ocak 2019’da görülen duruşmada iddianamede isabetli olarak on şüpheli hakkında taksirle birden çok kişinin ölümüne ve birden çok kişinin yaralanmasına neden olma suçundan ceza istenmesine, cezanın bilinçli taksir hükümlerine göre artırılmasının talep edilmesine karşın Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaası ile sadece beş sanık hakkında basit taksirden ceza isteyerek iddianamenin gerisine düşmüştür. Sanıklardan beşi hakkında kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verilmesini talep etti. Sadece beş sanık hakkında taksirle birden çok kişinin ölümüne ve birden çok kişinin yaralanmasına neden olma suçundan ceza istedi. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Nisan 2019’da görülecek karar duruşmasına duyarlı her vatandaşı ve basın emekçilerini davet ediyoruz. Tüm sanıkların cezalandırılması ve cezalarının bilinçli taksir hükümleri uygulanarak artırılmasını talep ediyoruz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org). Her yıl olduğu gibi, bu yıl da 28 Nisan’da İstiklal Caddesi’nde yapacağımız 28 Nisan yürüyüşümüze “Artık yeter, başka iş cinayetleri olmasın” diyen herkesi davet ediyoruz.

Sosyal medyada 82. Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyulması için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz.

#VicdanımızNöbette ve #DahaKaçİşçi etiketlerini  kullanıyoruz.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

iscinayetleri@gmail.com

facebook.com/VicdanveAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri