«

»

88. kez #VicdanımızNöbette

Basına ve Kamuoyuna
Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak sizleri 3 Kasım 2019 Pazar günü 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tutacağımız 88. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne davet ediyoruz.
88.VAN_afiş
Kasım ayı nöbetinde:
17 Haziran 2013’te Muğla / Milas-Güllük’te AKFEN AŞ’ye ait atık su arıtma sistemi işletmesi terfi merkezinde 7 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. 7 Ekim 2019’da 21. celsesi görülen duruşmada bilirkişi raporunda belirtildiği gibi, işletmenin faaliyet yürüttüğü 2009-2013 yılları arasındaki 4 yıl boyunca Güllük Belediyesi’nde başkan, ruhsat ve denetleme birimlerinde görevli kişilerin taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme suçundan Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu sonucunun beklenmesine, duruşmanın 20 Şubat 2020, saat 13:30’a ertelenmesine karar verildi.
19 Temmuz 2015’te Bursa Gemlik Gübre Fabrikası PRİL kulesinde meydana gelen patlamada Uğur Çavdar hayatını kaybetti. 8 Ekim 2019’da Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14. celsesi görülen duruşmada bilirkişi heyetinde yer alan makine mühendisinin sağlık problemleri nedeniyle görevini yapamayacağı, mevcut bilirkişi heyetiyle yapılan keşif doğrultusunda raporunu sunmak üzere makine mühendisi bir bilirkişinin atanmasına, bilirkişiden raporunu hazırladığında duruşmada ibraz etmesine, duruşmanın 4 Şubat 2020, saat 10:10’a bırakılmasına karar verildi.
Fatih Pınar’ın çektiği, Burcu Kolbay ile birlikte kurguladıkları Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin mücadelesini anlatan belgeselimiz Kaza Değil Cinayet’in İstanbul’daki ilk gösterimi 15 Kasım 2019 Cuma günü 20:00’de Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Ücretsiz gösterime hepinizi bekliyoruz. Sosyal medyada #KazaDeğilCinayet etiketiyle belgeselimizi tanıtıyoruz.
Ve bizler, en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org).
Sosyal medyada 88. Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyulması için kampanya yürütüyoruz. #VicdanımızNöbette ve #DahaKaçİşçi; İş Cinayetleri Almanağı için #İşCinayetleriAlmanağı2018 etiketlerini kullanıyoruz. Kitabımızı okumaya, kitabımızı okurken çektiğiniz fotoğrafları paylaşmaya davet ediyoruz.
İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..
ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!
ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ