«

»

92’nci Vicdan ve Adalet Nöbeti ’ne davet ediyoruz

Basına ve Kamuoyuna

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak sizleri 1 Mart 2020 Pazar günü 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda tutacağımız 92’nci Vicdan ve Adalet Nöbeti ’ne davet ediyoruz.

Mart ayı nöbetinde:

  • Milas-Güllük AKFEN AŞ davasındaki gelişmeleri aktaracağız:

17 Haziran 2013′te Muğla / Milas-Güllük’te AKFEN AŞ’ye ait atık su arıtma sistemi işletmesi terfi merkezinde 7 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Mahkeme;

İşletmenin faaliyetini sürdürdüğü ve elevatörün çalışmadığı, 4 yıl boyunca görev yapan Güllük Belediyesi yönetici ve çalışanlarından ruhsat ve denetimle görevli olanlarının denetim görevini yapmadıkları anlaşılmakla, haklarında gereğinin takdir ve ifası için Milas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına ve yürütülecek soruşturmanın akıbetinin beklenilmesine karar verilmesini kamu adına talep ederiz,” dedi.

Mahkeme Milas Savcılığı’na yazdı. 21 ve 22’nci celselerde bu yazının cevabı beklendi, ancak cevap gelmedi.

 20 Şubat 2020’de görülen 22’nci celsede suç duyurusunun sonucunun beklendiği belirtilerek, duruşma 9 Haziran 2020’ye ertelendi. Bu nöbette davadaki gelişmelere ve son duruşmaya dair detaylı bilgi vereceğiz.

  • Bursa-Gemlik Gübre Fabrikası davasındaki gelişmeleri aktaracağız:

19 Temmuz 2015’te Bursa Gemlik Gübre Fabrikası PRİL kulesinde meydana gelen patlamada Uğur Çavdar hayatını kaybetti.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14’üncü celsesi görülen duruşmada; bilirkişi heyetinde yer alan makine mühendisinin sağlık problemleri nedeniyle görevini yapamayacağı, mevcut bilirkişi heyetiyle yapılan keşif doğrultusunda raporunu sunmak üzere makine mühendisi bir bilirkişinin atanmasına, bilirkişiden raporunu hazırladığında duruşmada ibraz etmesine karar verilmişti.

4 Şubat 2020’de görülen 15’inci celsede bilirkişi raporu geldi. Bu nöbette davadaki gelişmelere ve son duruşmaya dair detaylı bilgi vereceğiz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org).

Sosyal medyada 92’nci Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyulması için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz.

#VicdanımızNöbette ve #DahaKaçİşçi etiketlerini kullanıyoruz.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

iscinayetleri@gmail.com

facebook.com/VicdanveAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri