«

»

Adaletin bu mu SAVCI!

Esenyurt Maramara Park AVM Davası 15. duruşma ─ Basın Bülteni

Esenyurt Marmara Park AVM Çadır Yangını Davası’nın 15. duruşması 8 Nisan 2015 Çarşamba 14.00’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Esenyurt_15.durusmu_8.4.2015

11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında işçilerin barınma amaçlı kullandığı çadırlarda meydana gelen yangında 11 işçi hayatını kaybetmişti. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi iddia makamı esas hakkında mütalaasını sundu.

Mütalaa bizim için hayal kırıklığıdır. Savcı, Çalışma Bakanlığı / İş Teftiş Kurulu Başkanlığı raporu, bilirkişi raporları, yangından önce hazırlanan 8 tane işçi sağlığı ve iş güvenliği kurul raporuna rağmen KAYI inşaat ve ECE firmasının beraatını istedi.

KALDEM firması, olayda birinci derece asli kusurlu oldukları belirlenen Mehmet Altun, Abdullah Altun, Kadir Altun ve Şaban Bakırcı ile olayda birinci derecede tali kusurlu olduğu belirlenen sanıklar, Cem Yıllar ve Ömer Faruk Gülmez ile ikinci derece tali kusurlu olduğu belirlenen sanıklar Hikmet Tezcan’ın TCK’nın 44. Maddesi delaletiyle 85/2. 63. Maddeleri uyarınca cezalandırılmalarını talep etti.

Dosya kapsamında sorumlular açıkken, bu sorumluları tespit etmekten imtina etmişlerdir. Bu mütalaa ilk iddianameden bile geridir. Suçların ve cezaların kanuniliği ilkesinin, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki uygulamasını tamamen hatalı yorumlayan bir mütalaadır.

Çadırların durumunu fotoğraflayan, burada yaşanmaz diyen, önlem alınmazsa yangın çıkacak diyenler taksirle ölüme sebebiyet vermekten sorumlu tutulmuşlardır.

Müteahhit firma Marmara Park’tır. Yüklenici Kayı inşaattır. Marmara Park ve Kayı İnşaat İş Gayrimenkul ve Yatırım Ortaklığı’na ALIŞVERİŞ MERKEZİ YAPMAK İÇİN anlaşmışlardır. Çadırların barınmaya uygun olmasından birlikte sorumludurlar. Hukuk ve kanun kurallarının dışında da akıl, mantık, izan bunu gerektirir.

Çadırlar yanmaz çadır değildi. Elektrik kabloları sular içinden geçiyordu. İşçiler insanlıkdışı bir ortamda barındırıldılar. Peki kim sorumlu? İşverenin koruma ve gözetme borcu ortadan kaldırılamaz. Mütalaa bu genel hukuk kuralını görememiştir.

Suçların ve cezaların şahsiliği prensibi gereğince işçileri öldürmek serbest midir? Kamuoyunun bilgi ve görüşlerine sunarız. Duruşma sanık ve müdafilerin mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için 09.07.2015 saat 14:20′ye ertelenmiştir.

ESENYURT’U UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ…

İş Kazası Değil, Cinayet Diyoruz!..

Bütün Sorumluların Yargılanmasını İstiyoruz…

ADALET İSTİYORUZ…

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

www.esenyurtuunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri