«

»

ECE Türkiye ve Marmara Park AVM hakkında suç duyurusu

Basın Açıklaması Videosuna Buradan Ulaşabilirsiniz

Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangını davasının Yargıtay’ın bozma kararından sonraki ilk duruşması bugün (26.01.2018) Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verdi. Mahkeme Kayı İnşaat ve Mira Teks’in yanı sıra ECE Türkiye ve Marmara Park AVM hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 21 Haziran 2018’de görülecek.

e9

Perde aralansın, gerçek sorumlular yargılansın

Duruşma sırasında Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin hukukçularından Gökhan Küçük, Yargıtay’ın beraat kararını onamasına katılmadığını, bozmayla ilgili kararına katıldığını söyledi. Mahkemenin esas aldığı bilirkişi raporunun en zayıf bilirkişi raporu olduğunu belirterek yeni bir bilirkişi raporu alınmasını talep edeceklerini açıkladı. Ece ve Marmara Park şirketleri hakkında suç ihbarı yapılmasını ve dosyalarının birleştirilmesini talep etti.

Ailelerin hukukçularından Berrin Demir, uluslararası iş yapan Ece ve Marmara Park gibi şirketlerin cezai sorumluluktan kurtulmak ve illiyet bağını kesmek için zincirleme şirketler kurduklarını vurguladı. Mahkemenin Yargıtay’ın verdiği kararı göz önünde bulundurarak Ece ve Marmara Park hakkında da suç duyurusunda bulunmasını, 11 işçinin haklarının en iyi şekilde aranmasını, perdenin aralanarak gerçek sorumluların cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme gerçek sorumlular bulunsun dedi

Mahkemede ailelerin avukatları,daha önce ceza alan işçilerin avukatları ve Cumhuriyet Savcısı Yargıtay bozma kararına uyulmasını ve gerçek sorumluların yargılanmasını talep etti.

Mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verdi. Yargıtay’ın suç duyurusunda bulunulmasını istediği Kayı İnşaat ve Mira Teks’in yanı sıra ECE Türkiye ve Marmara Park AVM hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 21 Haziran 2018’de görülecek.

esenyurt_gaia1

İşverenler de yargılansın

Duruşmadan sonra Adalet Arayan İşçi Aileleri adına basın açıklamasını, Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında ağabeyi Barış Kıyak’ı kaybeden Damla Kıyak okudu. Kıyak şunları söyledi. “6 yıl boyunca firma çalışanlarının yargılanması yetmez, işverenler de yargılanmalı dedik. Naylon çadırda 11 işçinin yanarak öldüğünü unutarak davrananların kalbi kurusun dedik. Mart soğuğunda, naylon çadırlarda barındırılan, yanarak ölen 11 işçiyi unutup, destek olmayanlar insanlığından şüphe etsin dedik. Patrona villa, işçiye naylon çadır reva görüp, işçiler çadırda yaşasın diyenler yargılansın dedik. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz dedik. Yargıtay sesimize kulak verdi. İşverenler de yargılansın dedi. Kayı ve Mira Teks sahiplerinin yargılanmasına hükmetti. Bu kararı olumlu bulmakla birlikte, yetmez diyoruz. Tüm sorumlular yargılanana kadar ADALET aramaya, davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz.”

Bugün adalet için güzel bir gün

Aileleri hukukçularından Gökhan Küçük, “Marmara Park AVM inşaatını yapan Marmara Park Gayrimenkul ve Ece Türkiye Anonim Şirketi yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulunulsun dedik. Bugün adalet için güzel bir gün. 2012’den beri devam eden yargılamada, altıncı yılın sonunda mahkeme taleplerimizi kabul ederek gerçek sorumluluların bulunması yönünde suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi” dedi.

Marmara Park AVM İnşaatında Ne olmuştu?

11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çalışan işçiler, işverenlerce naylon çadırlarda kalmaya zorlandılar. Yasaca yasaklanmasına ve inşaat kurul toplantılarında yapılan risk tespitlerine rağmen bu insanlıkdışı uygulamadan vazgeçmediler. Acil çıkış kapısı dahi olmayan çadırlarda yangın çıktı; 11 işçi hayatını kaybetti. Çadır yangınında hayatını kaybedenlerin aileleri avukatlarıyla birlikte altı yıldır adalet arıyorlar.

esenyurt_gaia

9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları olan ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Mira Teks ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. Firma sahipleri yargılanmadı, sadece firma çalışanları yargılandı. Aileler olarak bu karara itiraz ettik. Dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gönderildi. 4 Kasım 2016’da duruşması görüldü. 30 Haziran 2017’de Yargıtay, dosyanın kararı veren mahkemeye iadesine hükmetti.

Yargıtay 30 Haziran 2017’de Kayı inşaat yönetim kurulu üyeleri ve Miratek yönetimi hakkında da iddianame düzenlenmesi gerektiği ve sanıkların kusurları bakımından bilinçli taksirin tartışılması gerekçeleri ile Yerel Mahkeme kararını bozdu. Yargıtay’ın bozma kararından sonraki ilk duruşma bugün (26.01.2018) Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.