«

»

EREN EROĞLU DAVASI – İSTİNAF MAHKEMESİ 1. DURUŞMA / 29 OCAK 2020

Esenyurt Özel Doğa Hastanesi Eren Eroğlu Davası’nda Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından İstinaf Mahkemesi’ndeki ilk duruşma görüldü.

İstanbul Bölge Adliyesi 19. Ceza Dairesi’nde 29.01.2020 tarihinde görülen duruşmada; mahkeme Eroğlu ailesinin ve vekillerinin itirazlarının değerlendirilmesini 11.03.2020’de saat 10:50’de yapacağı duruşmaya bırakarak, rapora beyanlar için bu duruşmaya kadar süre verdi. Öte yandan mahkeme Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılarak Doğa Hastanesi mülk sahibinin yargılandığı 2017/12740 no.’lu dava dosyasının istenmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

31 Ekim 2013′te, Esenyurt’ta bulunan Özel Doğa Hastanesi’nde Eren Eroğlu, tabela takarken yüksek gerilime kapılarak iş cinayetinde hayatını kaybetmişti.

Özel Doğa Hastanesi’nde aynı tabela daha önce takılırken çalışan işçiler de yüksek gerilime kapılma tehlikesi atlatarak durumu işverenleri TDS Reklam’a bildirmişti. Buna rağmen aynı yerde Eren Eroğlu tabela takarken hayatını kaybetti.

Üstelik Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), 4 Mart 2008’de, 1282 sayılı yazıyla bina sahibine şirketin “irtifak haklarının ihlal edildiği, can ve mal tehlikesi olduğu, emniyet mesafesinin ne kadar olması gerektiği ve ihlalin derhal giderilmesi gerektiği” ifadelerinin yer aldığı bildirimde bulunmuştu.

Yine TEİAŞ tarafından 4 Mart 2008’de, 1275 sayılı yazıyla Esenyurt Belediyesi’ne “binayla ilgili ihlalin olduğu, can ve mal tehlikesi bulunduğu ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği” bildirilmişti.

İhlalin olduğu krokiler de bina sahibine ve Esenyurt Belediyesi’ne gönderilmişti.

17 Temmuz 2013’te (Eren’in hayatını kaybetmesinden yaklaşık üç ay önce) 4114 sayılı yazıyla Esenyurt Belediyesi’ne 2008’deki yazışmalar hatırlatılarak “binanın üstünden geçen hatta arızaların meydana geldiği, bunların tehlike arz ettiği, bununla ilgili gerekli önlemlerin alınması gerektiği” bildirilmişti.

Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “can ve mal güvenliği yok, önlem alın” diye yazıldığı halde önlem alınmadı.

Dava süreci

Olayın olduğu günden bu yana, “eksiksiz bütün sorumluların yargılanması” talebiyle adalet arayışı sürdüren Eroğlu ailesi ve avukatları “Davada sanık olarak yargılananlar, bizler için yeterli ve tatmin edici değildir” dedi.

Yüksek gerilim hattının altına bina yapılmasına ve iskân edilmesine izin verenler, o binanın hastane olarak kullanılmasına izin vererek suç işleyenlerin yargılanması istendi. Yargılamaya izin verilmedi.

Sağlık Bakanlığı’nın soruşturma izni verilmemesi kararına itiraz edildi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. İdare Dava Dairesi Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yargılanması gerektiğine karar vererek dosyayı Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi.

Danıştay 1. Daire Başkanlığı; Esenyurt Belediye Başkanları Gürbüz Çapan, Necmi Kadıoğlu ve diğer belediye yetkililerinin yargılanması talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetti. Bu karara karşı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluna gidildi. Özel Doğa Hastanesi’nin sahibi Uğur Karahan, hastane Mesul Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

Yaklaşık 6 yıl süren yargılamada, Mahkeme 15.01.2019 tarihli 21. duruşmasında nihayet karar verdi.

Bu süre içerisinde, 26 Aralık 2018’de görülen 20. duruşmada tüm mahkeme heyeti “geçici iş göremezlik” raporu aldı. Yargılama süresince 7 mahkeme başkanı, 18 üye, 7 savcı değişti. İlk mütalaayı veren savcı bir celse duruşmaya girdi. 2. mütalaayı veren savcı sadece bir duruşmaya girerek, ilk mütalaayı tekrar etmişti.

Mahkeme kararı: Esenyurt Belediyesi iş cinayetinden sorumlu

Etkin bir yargılamanın yapılamadığı davada Faruk Dedeoğulları (İmar ve Şehircilik Müdürü), Feridun Taktak (TDS Reklam işini taşeronluk eden), Pınar Öz (TDS Reklam sahibi) “olayda taksirinin bulunmadığı anlaşıldığı” gerekçesiyle beraat etti.

Erol Mutlu (TDS Reklam Mesul Müdürü) “asli kusurlu” olması nedeniyle 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Duruşmadaki “iyi hali dikkate alınarak” cezası 1/6 oranında indirilerek 3 yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Emin Telbisoğlu (TDS Reklam Ustabaşı), Ulucan Köse (Özel Doğa Hastanesi İşletme Müdürü), Mustafa Akboğa (Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı) “tali kusurlu” olmaları nedeniyle 3’er yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Duruşmadaki “iyi halleri dikkate alınarak” cezaları 1/6 oranında indirilerek ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldılar.

Erol Mutlu, Emin Telbisoğlu, Ulucan Köse’nin 2 yıl süreyle “mesleklerinin icrasının yasaklanması”na karar verildi.

Eren Eroğlu’nun ailesi ve vekilleri;

Esenyurt Belediyesi’nin iş cinayetinde sorumlu bulunmasına karşın, tüm sorumlular belli ve kusurlar biliniyorken, mahkemenin en alt sınırdan ceza vermesinin kabul edilemez olduğunu, karara itiraz edeceklerini açıklamıştı. Ayrıca şunları dile getirmişti:

“Mahkeme esas olarak Esenyurt Belediyesi’ni olayda sorumlu bulmuştur. TEİAŞ’ın yıllarca yazı yazmasına rağmen yüksek gerilimin altında kaçak ve ruhsatsız biçimde bina yapımını engellemediği için, önlem almadığı için, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa’ya ceza vermiştir. Özel Doğa Hastanesi Müdürü’ne tabela takmaya gelen işçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan yüksek gerilim hattının bulunduğu bölgeye çıkmasına izin vermesi nedeniyle ceza vermiştir. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma devam ediyor. Bu binanın yapıldığı tarihteki Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’dır. Bu binaya ruhsat veren, o zamanki Belediye Başkanı dahil olmak üzere bütün sorumlular yargılanması gereken sanıklardır. Bu yargılamaların gerçekleştirilmesi ve bu kişilerin de sanık olması için yapılan müracaatların sonuçlanmasını bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru var. Mevcut karar için önce İstinaf’a gidilecektir. Sonuç alınamazsa Yargıtay’a başvurulacaktır. Temyiz edilecektir.”

Eren Eroğlu’nun ailesi ve vekillerinin adalet arayışı devam ediyor.

Bir sonraki duruşma 11 Mart 2020 Çarşamba günü saat 10:50’de görülecek.

 

Serhat’ı Unutmadık, Unutturmayacağız!

Çaresi Yok, Bütün Sorumlular Yargılanmalı!

İş Kazası Değil, Cinayet!

 

Adalet Arayan İşçi Aileleri

 

www.iscinayetleriniunutma.org/

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

eren eroğlu