«

»

Eren Eroğlu Özel Doğa Hastanesi Davası Karar Duruşmasına Çağrımızdır

Basına ve Kamuoyuna

Esenyurt Belediyesi, Özel Doğa Hastanesi, TDS Reklam yetkililerinin yargılandığı Eren Eroğlu Davası’nın Karar Duruşması’na ve Basın Açıklamasına davetimizdir.

31 Ekim 2013’te Eren Eroğlu, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde tabela takarken yüksek gerilime kapılarak iş cinayetinde hayatını kaybetti. Dört yıldır devam eden davada 6 mahkeme başkanı, 16 üye, 6 savcı değişti. İlk mütalaayı veren savcı bir celse duruşmaya girdi. 2. mütalaayı veren  savcı sadece bir duruşmaya girdi, ilk mütalaayı tekrar etti. Özel Doğa Hastanesi’ni aynı tabela daha önce takılırken çalışan işçiler de yüksek gerilime kapılma tehlikesi atlattı. İşverenleri TDS REKLAM’a durumu bildirdiler. TEİAŞ Eren ölmeden ÜÇ Ay önce Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “can ve mal güvenliği yok, önlem alın” diye yazdı, önlem alınmadı.

Olayın olduğu günden bu yana, “Eksiksiz, bütün sorumlular yargılanmalı!” isteğimiz doğrultusunda adalet arayışımızı sürdürdük. “Davada sanık olarak yargılananlar, bizler için yeterli ve tatmin edici değildir” dedik. Her fırsatta söyledik, yine söylüyoruz: “Yüksek gerilim hattının altına bina yapılmasına ve iskân edilmesine izin verenler, o binanın hastane yapılmasına izin vererek suç işleyenlerin yargılansın!”

Dönemin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Esenyurt Belediye Başkanları Gürbüz Çapan, Necmi Kadıoğlu ve diğer belediye yetkililerinin  yargılanmasındaki idari ve yargısal takibimiz devam etmektedir.

İhmali olan Esenyurt Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma tamamlanmadan, yargılama yapılmadan bu dava bitmez. Esenyurt Belediyesi, Özel Doğa Hastanesi ve TDS Reklam yetkililerinin dört yıldır yargılandığı, tüm sorumluların dahil edilerek etkin bir yargılanmanın yapılmadığı davada çıkacak kararı kabul etmiyoruz.

15 Ocak 2019 Salı günü 09:30’da Bakırköy Adliyesi 3. Ağır Ceza’da görülecek 21. duruşmaya ve 11:00’de Bakırköy Adliyesi önünde yapacağımız açıklamaya alaka göstereceğinizi umut ediyor, katılımınızı bekliyoruz.

Eren’i unutmadık, unutturmayacağız!

Adalet Arayan İşçi Aileleri