«

»

Esenyurt Marmara Park AVM Çadır Yangını Davası duruşmasına çağrımızdır

Basına ve Kamuoyuna

Esenyurt Marmara Park AVM Çadır Yangını Davası’nın Yargıtay kararından sonraki 4. duruşması 10 Ocak 2019 Perşembe günü 10:30’da görülecek. Duruşma sonrasında 11:30’da adliye önünde Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak basın açıklaması yapacağız.

11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında işçilere barınma amaçlı kullandırılan çadırlarda meydana gelen yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Kanunen yasak olmasına ve inşaat kurul toplantılarında yapılan risk tespitlerine rağmen bu insanlıkdışı uygulamadan vazgeçmediler. Çadırlarda acil çıkış kapısı dahi yoktu.

7 yıl boyunca tek talebimiz, bu vahşetin sorumlularının tümünün tespit edilmesi, yargılanması ve en ağır şekilde cezalandırılması oldu. Bütün yargılama süreçlerini takip ettik; davaya müdahil olarak elimizden geleni yaptık. 9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları olan ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Miratek ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. Firma sahipleri yargılanmadı, sadece firma çalışanları yargılandı. Aileler olarak bu karara itiraz ettik. Yargıtay, Mahkeme kararını bozdu. Yargılanması gereken sorumluların akıbetini öğreneceğiz. Bu duruşmada Miratek yetkilileri ve İş Güvenliği Uzmanı Nuri Şener TIĞLI sanık olarak dinlenecektir.

İş cinayetlerinin olmaması için, adalet için, gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun.

Saygılarımızla

 

ESENYURT’U UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

İş Kazası Değil, Cinayet!

Bütün Sorumlular Yargılansın!

ADALET İSTİYORUZ!

 

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ