«

»

Esenyurt Özel Doğa Hastanesi Eren Eroğlu Davası’nda Karar: Mahkeme Sanıklara En Alt Sınırdan Ceza Vererek Davayı Katletti!

Basın Bülteni / 15.01.2019

 

Eren Eroğlu 31 Ekim 2013′te, Esenyurt / Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takarken yüksek gerilime kapılarak iş cinayetinde hayatını kaybetti. Bugün (15.01.2019) görülen 21. duruşmada mahkeme nihayet karar verdi. Esenyurt Belediyesi’nin iş cinayetinde sorumlu bulunmasına rağmen cezaların en alt sınırdan verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Eroğlu ailesi ve avukatları karara itiraz edeceklerini açıkladılar.

Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu mahkemenin ardından yapılan basın açıklamasında, beş yıldır adalet mücadelesi verdiklerini, tüm sorumlular belliyken, kusurlar biliniyorken mahkemenin en alt sınırdan ceza vermesinin kabul edilemez olduğunu, mahkemenin kararını hiçbir şekilde tanımadıklarını anlattı.

 

Mahkeme kararı: Esenyurt Belediyesi iş cinayetinden sorumlu

Etkin bir yargılamanın yapılamadığı davada Faruk Dedeoğulları (İmar ve Şehircilik Müdürü), Feridun Taktak (TDS Reklam işini taşere eden), Pınar Öz (TDS Reklam sahibi) “olayda taksirinin bulunmadığı anlaşıldığı” gerekçesiyle beraat etti. Erol Mutlu (TDS Reklam Mesul Müdürü) “asli kusurlu” olması nedeniyle 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Duruşmadaki “iyi hali dikkate alınarak” cezası 1/6 oranında indirilerek 3 yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı. Emin Telbisoğlu (TDS Reklam Ustabaşı), Ulucan Köse (Özel Doğa Hastanesi İşletme Müdürü), Mustafa Akboğa (Esenyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı) “tali kusurlu” olmaları nedeniyle 3’er yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Duruşmadaki “iyi halleri dikkate alınarak” cezaları 1/6 oranında indirilerek ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldılar. Erol Mutlu, Emin Telbisoğlu, Ulucan Köse’nin 2 yıl süreyle “mesleklerinin icrasının yasaklanması”na karar verildi.

Eren_Eroğlu_Karar_15.01.2019

 

Erdinç Eroğlu’nun açıklaması: Bu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz!

“3. Ağır Ceza Mahkemesi vicdansız bir heyet. Sorumlular belli olduğu halde, kusurlar belli olduğu halde sanıklara en alt sınırdan ceza vererek bu davayı katletmiştir. Bu dava süreci, bu yargılama zaten etkin olmadı. Beş yıldır adalet mücadelesi veriyoruz. Beş yılda defalarca heyet değişti. Defalarca mahkeme başkanı değişti. Tüm bunlara rağmen, bütün bilirkişi raporlarına rağmen, İl Teftiş Kurulu raporlarına rağmen, sorumlular belliyken, dört-beş bilirkişi raporunda belediyeye kusur atfedilmişken, Erol Mutlu’ya, oğlumun çalıştığı firmaya kusur atfedilmişken en alt sınırdan ceza verilmesinde bir kasıt arıyoruz. Bu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz! Böyle hâkimler, böyle mahkemeler olduğu sürece iş cinayetleri artarak devam edecektir. Geçtiğimiz yıl iş cinayetlerinde en az 1923 kişi öldü. Bu hâkimler sayesinde önümüzdeki yıl 2923 kişi ölür. Kızgınlığımız çok. Bu ülkede adalet olmadığını, adaletin bağımsız olmadığını bu mahkeme kararıyla anladık.”

 

Eren_Eroğlu_Karar_Berrin_15.01.2019

 

Ailenin avukatlarından Berrin Demir’in açıklaması: Verilebilecek en kötü kararlardan biri verildi

“Beş yıldır süren davanın bugün en nihayet kararı çıktı. Etkin bir yargılama yapılamadı. Bu davada 7 kere savcı, 7 kere başkan, 18 kere mahkeme üyesi değişti. Sesimiz, gücümüz yettiği kadar her yeni gelen heyete, her gelen savcıya kimin sanık, kimin tanık olduğunu tekrar tekrar anlatmak zorunda kaldık. Hak ihlalleri, yasa ihlalleri o kadar açıktı ki. Tekrar tekrar anlatarak etkin bir yargılama yapılmasını sağlamaya çalıştık. Neredeyse her duruşmada tüm heyetin değişmesi nedeniyle maalesef etkin bir yargılama yapılması mümkün olamıyor. Bugün aldığımız kararı Erdinç Bey’in de söylediği gibi tanımıyoruz. Verilebilecek en kötü kararlardan biri verildi.”

 

Eren_Eroğlu_Karar_Erbay_15.01.2019

 

Hukukçu Erbay Yucak’ın açıklaması: Belediye Başkanı dahil olmak üzere bütün sorumluların yargılanması gerekiyor

“Mahkeme esas olarak Esenyurt Belediyesi’ni olayda sorumlu bulmuştur. TEİAŞ’ın yıllarca yazı yazmasına rağmen yüksek gerilimin altında kaçak ve ruhsatsız biçimde bina yapımını engellemediği için, önlem almadığı için, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa’ya ceza vermiştir. Özel Doğa Hastanesi Müdürü’ne tabela takmaya gelen işçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan yüksek gerilim hattının bulunduğu bölgeye çıkmasına izin vermesi nedeniyle ceza vermiştir. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma devam ediyor. Bu binanın yapıldığı tarihteki Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’dır. Bu binaya ruhsat veren, o zamanki Belediye Başkanı dahil olmak üzere bütün sorumlular yargılanması gereken sanıklardır. Bu yargılamaların gerçekleştirilmesi ve bu kişilerin de sanık olması için yapılan müracaatların sonuçlanmasını bekliyoruz. Anayasa mahkemesine bir başvuru vardır. Mevcut karar için önce istinafa gidilecektir. Sonuç alınamazsa Yargıtay’a başvurulacaktır. Temyiz edilecektir.”

 

Eren Eroğlu

 

Eren Eroğlu Özel Doğa Hastanesi Davası’nda Ne Olmuştu?

31 Ekim 2013′te, Esenyurt / Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takarken Eren Eroğlu yüksek gerilime kapılarak iş cinayetinde hayatını kaybetti.

26 Aralık 2018’de görülen 20. duruşmada tüm mahkeme heyeti “geçici iş göremezlik” raporu aldığı için karar duruşması 15 Ocak 2019’a ertelendi. Beşinci yılına giren davada 7 mahkeme başkanı, 18 üye, 7 savcı değişti. İlk mütalaayı veren savcı bir celse duruşmaya girdi. 2. mütalaayı veren  savcı sadece bir duruşmaya girdi, ilk mütalaayı tekrar etti.

Özel Doğa Hastanesi’nde aynı tabela daha önce takılırken çalışan işçiler de yüksek gerilime kapılma tehlikesi atlattı. İşverenleri TDS REKLAM’a durumu bildirdiler.

TEİAŞ, 4 Mart 2008’de, 1282 sayılı yazıyla bina sahibine “irtifak hakkımızın ihlal edildiği, can ve mal tehlikesi olduğu, emniyet mesafesinin ne kadar olması gerektiği ve ihlalin derhal giderilmesi gerektiği”ni bildirmiştir. 4 Mart 2008’de, 1275 sayılı yazıyla Esenyurt Belediyesi’ne “binayla ilgili ihlalin olduğu, can ve mal tehlikesi bulunduğu ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği” bildirilmiştir. İhlalin olduğu krokiler de bina sahibine ve Esenyurt Belediyesi’ne gönderilmiştir. 17 Temmuz 2013’te (Eren’in ölümünden ÜÇ AY önce) 4114 sayılı yazıyla Esenyurt Belediyesi’ne 2008’deki yazışmalar hatırlatılmış, “binanın üstünden geçen hatta arızaların meydana geldiği, bunların tehlike arz ettiği, bununla ilgili gerekli önlemlerin alınması gerektiği” bildirilmiştir.  Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “can ve mal güvenliği yok, önlem alın” diye yazıldığı halde önlem alınmadı.

Olayın olduğu günden bu yana, “Eksiksiz, bütün sorumlular yargılanmalı!” talepli adalet arayışı sürdüren Eroğlu ailesi ve avukatları “Davada sanık olarak yargılananlar, bizler için yeterli ve tatmin edici değildir” dedi. Yüksek gerilim hattının altına bina yapılmasına ve iskân edilmesine izin verenler, o binanın hastane yapılmasına izin vererek suç işleyenlerin yargılanması istendi. Yargılamaya izin verilmedi. Sağlık Bakanlığı’nın soruşturma izni verilmemesi kararına karşı itiraz edildi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. İdare Dava Dairesi Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yargılanması gerektiğine karar vererek dosyayı Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Esenyurt Belediye Başkanları Gürbüz Çapan, Necmi Kadıoğlu ve diğer belediye yetkililerinin yargılanması talebini ise Danıştay 1. Daire Başkanlığı  2’ye karşı 3 oyla reddetti. Bu karara karşı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluna gidildi. Özel Doğa Hastanesi’nin sahibi Uğur Karahan, hastane Mesul Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Aile ve avukatları tüm sorumlu kamu görevlilerinin, hastane sahibi ve yöneticilerinin yargılanmasını sağlamaya dönük mücadelelerine devam ediyor.

 

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK…

İŞ KAZASI DEĞİL… Cİ-NA-YET!

Eren’i unutmadık, unutturmayacağız!

 

Adalet Arayan İşçi Aileleri