«

»

Mahkeme Heyeti yetkililerin dinlenmesi talebini reddetti

ren Eroğlu Davasının 2. Duruşması Görüldü – 13 Kasım 2014 Basın Bülteni

Mahkeme Heyeti yetkililerin dinlenmesi talebini reddetti

Eren_Eroglu_2._Durusma_Foto

31 Ekim 2013’te, Esenyurt / Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takma işini yaparken 17 yaşındaki Eren Eroğlu iş cinayetinde hayatını kaybetti.

2. duruşması 13 Kasım 2014 Perşembe günü (bugün)  İstanbul / Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Adalet Arayan İşçi Aileleri adına basın açıklamasını Esenyurt-Marmara Park AVM çadır yangınında abisini kaybeden Damla Kıyak okudu. Eksiksiz tüm sorumluların yargılanması için adalet mücadelesinin sürdürüldüğü, hastanenin eski Başhekimi ve TDS reklam firması yetkilisinin ifadelerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin nasıl da önemsiz görüldüğünü gösterdiği, 5 kişinin sanık olarak yargılanmasının yeterli ve tatmin edici olmadığı aktarıldı.

Mahkemeden, yüksek gerilim hattı geçen bir arsada, yönetmelikte belirtilen kesinlikle girilmeyecek alanı ihlal eden bina inşaatına ruhsat verdiği ve kullanıma izin verdiği için Esenyurt Belediyesi yetkilileri, 5 metrelik alanı tapuya şerh ettirmediği için TEİAŞ yetkilileri, bu ihlale rağmen binaya Hastane Binası Ruhsatı verdiği için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri’nin tanık olarak dinlenmelerini ve Bilirkişi İncelemesi yaptırılmasını talep ettik” denildi.

2. duruşmada Mahkeme Heyeti, ailelerinin hukukçularının Esenyurt Belediyesi, TEİAŞ ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin dinlenmesi taleplerini reddetti; bilirkişi incelemesi talebini kabul etti.

3. duruşma 28 Ocak 2015 Çarşamba günü 14.30’da görülecek.

 

Basın Açıklaması:

Basın Kuruluşlarına ve Kamuoyuna!..

Öncelikle, Ermenek’te ve Isparta’daki işçi kardeşlerimiz başta olmak üzere, iş cinayetleri ve katliamlarında hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Bütün iş cinayetleri birer uzlaşma ve görmeme-duymama, işçinin hayatını kıymetsizleştirmenin belgesidir. İşvereniyle, denetim sorumluluğu olanlarla ve layığıyla ceza soruşturması yapmayanıyla, etkin ceza yargılaması yapmayanıyla, bilirkişi ahlakına uygun davranmayanıyla…

31 Ekim 2013 tarihinde, Esenyurt/Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takma işini yaparken Eren Eroğlu iş cinayetinde hayatını kaybetti. 2. duruşması bugün Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olayın olduğu günden bu yana, “Eksiksiz, bütün sorumlular yargılanmalı!” isteğimiz doğrultusunda adalet arayışımızı sürdürdük. İşte böyle olmasın diye, 5 kişinin davada sanık olarak yargılanması, bizler için yeterli ve tatmin edici değildir. Her fırsatta söyledik, yine söylüyoruz. “Eksiksiz, bütün sorumlular yargılanmalı!”

Nitekim duruşmada,

  • Hastanenin eski Başhekimi ve TDS reklam firması yetkilisinin ifadeleri, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin nasıl da önemsiz görüldüğünü gösterdi. Ne hastane ne de TDS reklam yapılan işe göre çalışma ortamına ve işçi güvenliğine dair hiçbir önlem alma gereksinimi duymadıklarını beyan etmiş oldular.
  • Tabelayı ilk takan işçi tanık Metin Yıldız’ın ifadelerinde ise, daha o zaman iskele kullanıldığı halde yaşanan “kaza”yı dinledik.
  • Mahkemeden, yüksek gerilim hattı geçen bir arsada, yönetmelikte belirtilen kesinlikle girilmeyecek alanı ihlal eden bina inşaatına ruhsat ve kullanıma izin verdiği için Esenyurt Belediyesi yetkilileri, 5 metrelik alanı tapuya şerh ettirmediği için TEİAŞ yetkilileri, bu ihlale rağmen binaya Hastane Binası Ruhsatı verdiği için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri’nin tanık olarak dinlenmelerini ve Bilirkişi İncelemesi yaptırılmasını talep ettik.
  • Mahkeme kurum yetkililerinin tanık olarak dinlenilmesi isteğimizi kabul etmedi. Dosyadaki Bilirkişi Raporu’nun yetersizliği nedeniyle, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan bilirkişi olma ehliyeti taşıyan bir elektrik mühendisi, Şehir Plancıları Odası’ndan bilirkişi olma ehliyeti taşıyan bir şehir plancısı ve İnşaat Mühendisleri Odası’ndan bilirkişi olma ehliyeti taşıyan bir inşaat mühendisinden ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden uzmanlarla bilirkişi heyeti teşekkülü ile bilirkişi raporu alınmasına karar verilmesi talebimizi ise kabul ederek 28 Ocak 2015 tarihinde yapılacak duruşmada davayı neticelendirmeye karar verdi.

Başka canların yanmamasını, başka annelerin ve babaların ağlamamasını istiyoruz. Bir araya gelerek, bu memleketin geleceği için, işçi sağlığı ve iş güvenliği için, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için, kanundışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarımızın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Eroğlu ailesiyle birlikte diyoruz ki, kaygılarımız ortada. Ve buradan bilirkişilik yapan uzmanlara, Savcılara ve Hâkimlere sesleniyoruz!..

İş cinayetinin meydana geldiği olaylarda, uzmanlığınızı “bütün sorumluların sorumluluklarını ortaya koymak” üzere seferber edin. Adaletin yerini bulmasına mani olan değil, yardımcı olan tutumun sahibi olun. 1 yıldır haykırıyoruz: “İş kazası değil, bu bir Cinayet!” 1 yıldır haykırıyoruz: “Sorumlular yargılansın, Adalet istiyoruz!”, “Eren’i unutmadık, unutturmayacağız!”

  • Her ayın ilk Pazar günü saat 13.00te İstanbul Galatasaray Meydanında tutmaya başladığımız VİCDAN ve ADALET Nöbeti’ne devam ediyoruz.
  • 28 Nisan’ın başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi talebimizi yineliyoruz.

Bizler, aileler olarak bir araya gelip sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde, bizlerle dayanışma gösteren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun. Saygılarımızla

Adalet Arayan İşçi Aileleri

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

vicdanveadaletnobeti.wordpress.com