«

»

Ostim ve İvedik patlamaları davası karar duruşmasında geçici heyet nedeniyle erteleme

Ostim ve İvedik patlamaları davasının bugün (26.6.2015) görülen 27. duruşması -karar duruşması- mahkeme başkanı ile 2 üyenin izinli ve raporlu olmaları nedeniyle 9.9.2015′e ertelendi.

IMG_9089

3.2.2011′de 20 işçinin hayatını kaybettiği Ostim ve İvedik patlamalarının bugün (26.6.2015) 10:20′de  27. duruşması -karar duruşması- görüldü.

Duruşma öncesinde Ostim ve İvedik Patlamalarında Adalet Arayan İşçi Aileleri adına Sibel Kavak basın açıklamasını okudu. Aileler 27. kez bütün sorumluların en üst sınırdan ve hak ettikleri cezaları almasını talep ettiler.

Karar duruşmasında geçici heyet

Karar duruşmasında mahkeme başkanı ile 2 üye izinli ve raporluydu. Yerlerine Asliye Ceza Mahkemesi’nden görevlendiren 2 üyeyle 3 kişilik geçici bir heyet baktı. Geçici heyet karar veremeyeceklerini gerekçe göstererek duruşmayı 9.9.2015 saat 10:30′a erteledi.

Mahkeme başkanı emekli oluyor

Duruşma sırasında mahkeme başkanının emekli olacağının da beyan edilmesine aileler tepki gösterdi. Karar duruşmasına emekli olacak mahkeme başkanın bakmasını talep ettiler.

Aileler ve vekilleri bilirkişi raporuna ilişkin itirazlarını görüşürken mahkeme heyeti yeni bir heyete gerek olmadığını, kendilerine güvenilmesini istemişti.

Mart ayında görülen 26. duruşmada mahkeme heyeti kararı açıklamaya hazır olduklarını belirtmişti. Duruşmanın Haziran ayına ertelenmesinin nedeni sanık avukatının mazeretli olmasıydı.

Adil yargılama ihlal ediliyor

Ostim-İvedikli aileler soruyor: Davayı başından beri sürdüren, Mart ayında karar verdiklerini açıklayan başkan ve üyeler verdikleri kararı açıklamaktan niye kaçınıyorlar? Ailelerin vekilleri bu davayı yeni bir heyete bırakma eğiliminin adil yargılanmanın açık ihlali olduğunu, keyfi olduğunu belirttiler.

 

IMG_9092

Duruşma öncesinde okunan basın açıklaması:

Basın Kuruluşlarına ve Kamuoyuna!..

Öncelikle iş cinayetlerinde hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bugün davamızın 27. duruşması ve davadaki sanıklar hakkında verilecek karar için buradayız.

Ostim-İvedik gibi gözümüzün önünde işlenen bütün iş cinayetleri birer uzlaşma katliamıdır ve her iş cinayeti denetim sorumluluğu olanın, işverenlerin ihmaller yarışmasıdır.

Bütün sorumluların yargılanması dileğiyle, 3 Şubat 2011’den beri, acımızla-kederimizle-öfkemizle adalet mücadelemizi bizimle olan dostlarımızla birlikte sürdürdük, sürdürüyoruz.

Hakkında dava açılanlarla yetinmedik. Gaz şirketi sahipleri ve yetkilileri yetmez dedik. Metsan ve Özkanlar, EMT işverenleri de yargılanmalı dedik. Bu çabalarımız ve ısrarımız Mahkemeler nezdinde de karşılık buldu. Yargılama sürerken 9 sanık daha davaya dahil edildi. Yetmez dedik.

Denetim sorumluluğu olanların da hesap vermesi gerekir dedik. OSTİM OSB ve İVEDİK OSB Yönetimleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, EPDK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi yetkilileri de hesap vermeli dedik. Bu kurumların yetkili ve sorumlularının yargılanmasını engelleyen tutumlara karşılık Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk, başvuru sürecimiz devam ediyor.

26. duruşmadaki açıklamamızda“umut ediyoruz ki, Savcılık Makamı tarafından sunulacak mütalaa bütün sorumluların, en üst sınırdan ve hak ettikleri cezaları almaları talebiyle düzenlenir” demiştik. Ancak Savcılık mütalaasında sadece gaz şirketi sahiplerinin ve diğer yetkililerinin cezalandırılmasını istedi. Kabul etmiyoruz! 26. duruşmada avukatlarımız da, aileler olarak bizler de söz alarak kabul etmediğimizi söyledik. Şimdi Mahkeme Heyeti’nin kararını bekliyoruz.

Davada henüz bütün sorumlular sanık olarak yargılanamadı. Yargılananlar hakkında geçtiğimiz duruşmada Cumhuriyet Savcılığı’nın verdiği mütalaa adalet beklentimizi karşılamadı.

  • Kazanç hırsıyla usulsüz ve kaçak tüp dolduranlar-satanlar,
  • Satın aldıkları tüplerin kullanılması-depolanması kurallarına uymayanlar,
  • Ruhsatsız işyerinde imalat faaliyeti sürdürenler,
  • İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayanlar, işçilere eğitimlerini vermeyenler,
  • Denetim sorumluğunu yerine getirmeyenler, göz yumanlar,

Göz göre göre canlarımızın hayatını kaybettiği bu katliamdan ve cinayetten sorumludurlar. Gaz şirketi sahipleri, yetkilileri de, Özkanlar ve METSAN işverenleri de üst sınırdan ve en ağır cezayla cezalandırılmalıdırlar.

Yargı mensuplarına adaletli ve cesaretli olun diyoruz. Bizleri bir de sizler yaralamayın. Sizlerin göstermediği özen, biz canı yanmış ailelere, adaletsizlik, yargı sürecinin uzaması, iş cinayetlerinin devam etmesi olarak, denetim ve önleme görevi olanlara ise “ihmalde cesaretlendiricilik” olarak geri dönüyor.

Buradan tekrar iş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlere rahmet, ailelerine, direnç ve sabır diliyoruz.

  • Her ayın ilk pazar günü saat 13.00’te İstanbul Galatasaray Meydanı’nda tutmaya başladığımız VİCDAN ve ADALET Nöbeti’ne devam ediyoruz.
  • 28 Nisan’ın diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi talebimizi yineliyoruz.

Aileler olarak bir araya gelerek sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde, bizlerle dayanışma gösteren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.

Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun.

Saygılarımızla

Ostim ve İvedik Patlamalarında Adalet Arayan İşçi Aileleri