«

»

Set emekçisi Selin Erdem davasında karar

Set emekçisi Selin Erdem’in davası dün karara bağlandı. Mahkeme, Erdem’in avukatının davanın iş cinayeti kapsamında değerlendirilerek işverenlerin ve taşeron firmaların sorumlu tutulması talebini reddereken, sanığa , “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 4 yıl hapis cezası verildi.

selin-erdem-1

“Arka Sıradakiler” adlı dizinin çekimi sırasında yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden set emekçisi Selin Erdem’le ilgili dava dün karara bağlandı.

Geçen 1 Mayıs’ta “Arka Sıradakiler” adlı dizide sanat asistanı olarak çalışan Selin Erdem’e freni patlayan minibüsüyle çarparak Erdem’in ölümüne neden olan İdris Fırat 4 yıl hapis cezası aldı.

Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir tarafından hazırlanan iddianamede şoför İdris Fırat’ın, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık İdris Fırat ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan Erdem ailesinin avukatı Berrin Demir, soruşturmanın genişletilmesini ve yeniden bilirkişi raporunun alınmasını istedi. Demir, “Sanığın en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyoruz. Bu basit bir trafik kazası değildir. Bir iş trafik kazasıdır. Bu nedenle dilekçemizde belirttiğimiz üzere işverenler ile taşeron firma yetkilisinin de sorumlu ve kusurlu olduğunu düşünüyoruz” diyerek ilgili firmalara da ceza verilmesini istedi. Hâkim Berrin Lale Şenoymak ise bu durumun iş hukuku kapsamına gireceğini ifade ederek avukatın talebini reddetti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, suçun işlenişindeki özellikler ve taksire dayalı kusur ağırlığını da göz önüne alarak, sanık İdris Fırat’ın, ”taksirle öldürme” suçundan 4 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Fırat’ın bir daha suç işlemeyeceği konusunda bir kanı oluşmadığından cezanın ertelenmesine yer olmadığına ve ehliyetine de cezasını çektikten sonra iki yıl süreyle el konulmasını kararlaştırdı.

“1 Mayıs çalışarak da kutlanılabilir”
Dizinin Kağıthane’de yapılan çekimlerine ara verildiği sırada freni boşalan ve yokuş aşağı gitmeye başlayan İdris Fırat yönetimindeki minibüs kaldırımda oturarak sigara içen 27 yaşındaki Erdem’e çarpmış, genç kadın minibüsün altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından açıklama yapan dizinin yönetmeni Hamdi Alkan’ın ise “Beğenmeyen bu işi yapmasın. Evet, 1 Mayıs’ta çalıştık. 1 Mayıs çalışarak da kutlanabilir” şeklindeki sözleri büyük tepki çekmişti.

Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ve sanat asistanı Reyhan Acar, arkadaşları Selin Erdem’in sette meydana gelen kazada hayatını kaybetmesini çalışma koşullarının olumsuz olmasına bağlamıştı.

http://haber.sol.org.tr/sonuncu-kavga/set-emekcisi-selin-erdem-davasinda-karar-haberi-63647