«

»

Soma Davası’nda katliamın baş sorumlusuna tahliye!


18 Nisan 2019’da, Soma’da göz göre göre katledilen 301 işçinin çalışırken hayatını kaybettiği facianın 5. yıldönümüne günler kala, katliamın baş sorumlusu ve sanığı  Soma Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan tahliye edildi. Henüz katliamın ardından 5 yıl bile geçmeden…

 

Cezasızlığa adım adım giden dava süreci

 

Soma_AAİA

 

13 Mayıs 2014’te Manisa Soma’daki Eynez Maden İşletmesi’nde meydana gelen iş cinayetinde 301 işçi hayatını kaybetti, 168 işçi yaralandı. Akhisar Cumhuriyet Savcılığı, Can Gürkan hakkında 301 kez olası kastla insan öldürme ve 162 kez netice sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından iddianame hazırladı. Yargılama sürerken Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaa vermesi engellendi, davayı başından beri yürüten mahkeme heyetinin tamamı dağıtıldı, Can Gürkan ve babası Alp Gürkan’ın cezasızlığına doğru giden yol adım adım açıldı. Can Gürkan hakkında “Olası kastla insan öldürme (301 kez)” ile başlayan yargılama, 11 Temmuz  2018’de verilen 15 yıl mahkûmiyet cezası ile karara bağlandı. Davaya dahil olan ailelerin vekilleri, bu karara itiraz etti ve İSTİNAF kanun yoluna başvurdu. Henüz istinaf mahkemesinden duruşma günü beklenirken İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi duruşma yapmaya bile gerek görmeden yıldırım hızıyla Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin Türkiye’de yüzyılın en büyük işçi katliamı yargılamasında cezasızlık olarak nitelendirilebilecek kararını onadı ve  Can Gürkan’ı tahliye etti. Tahliye etmekle de kalmayıp, “3 yıl boyunca ruhsat sahibi ve rödovansçı olarak maden ocağı işletme icrasından yasaklanması”na dair kararı da kaldırdı. Anlaşılan Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamının baş sorumlusu olan Can Gürkan’ın maden sahalarına geri dönme konusunda acelesi var! İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin 14. Ceza Dairesi bu kadar kısa sürede yaklaşık üç-dört terabaytlık Soma Katliamı dava dosyasını nasıl incelendiği, 6000 sayfalık kararı nasıl okuyup değerlendirdiği bile anlaşılamamıştır. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin ödül gibi kararı, yeni iş cinayetlerinin ve katliamlarının önünü açar niteliktedir.

 

Ailelerle beraber mücadeleye devam!

 

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin bu kararı, katliamın gerçekleştiği 2014’te bu yana, 5 yıldır adalet peşinde koşan aileleri ve adalete olan güvenlerini derinden sarsmıştır. Dünya tarihine geçmiş böylesi büyük bir katliamı basit bir “kaza” gibi niteleyen mahkeme kararını kabul etmeyeceğiz! Tüm ailelerle birlikte mücadeleye devam edeceğiz!

 

Adalet Arayan İşçi Aileleri