«

»

Vicdan ve Adalet Nöbeti: Davalarda ortak talebimiz en azından bilinçli taksir ile hüküm verilmesidir

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Basın Bülteni

 

Adalet Arayan İşçi Aileleri 2012’den beri olduğu gibi Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tutmak için Galatasaray Meydanı’na çağrı yaptı. 75’inci Vicdan ve Adalet Nöbeti’nden beri “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle Galatasaray Meydanı Adalet Arayan İşçi Aileleri’ne  yasaklandı. Aileler “Yetkili mercilerin hiçbir gerçek dayanağı olmayan, anayasal hakkımızı çiğneyen bu yasağı derhal kaldırmasını istiyoruz” dediler.

 

Galatasaray Meydanı Adalet Arayan İşçi Aileleri’ne kapalı olduğu için 82. Vicdan ve Adalet Nöbeti İstiklal Caddesi Tel Sokak’ta tutuldu. Nöbetin açılışını Davutpaşa Patlamasında kardeşi Heybettullah Güleç’i kaybeden Hakkı Güleç yaptı. Basın emekçilerine ve destek vermeye gelenlere teşekkür etti. Basının dilini değiştirerek “iş kazası” yerine iş cinayeti kavramını kullanmalarını istedi.

WhatsApp Image 2019-04-07 at 15.29.38

 

Aileler adına basın açıklamasını Davutpaşa Patlamasında eşi Gülhan Çabuk’u kaybeden İdris Çabuk okudu. Mart ayında duruşması görülen davaların bilgisini verdi. Yarın görülecek Kozlu Davası ve geleneksel  28 Nisan İş Cinayetleri’nde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü için düzenleyecekleri yürüyüşe davet etti.

 

Ailelerin hukukçularından Nermin Kaplan davalarda gelinen son durum hakkında bilgi verdi. “Davalarda ortak talebimiz en azından bilinçli taksir ile hüküm verilmesidir. Çünkü tedbirler göz göre göre alınmamaktadır. Kozlu’da iddianamede bilinç taksirden ceza istenirken mütalaada basit taksirden ceza istenmiştir, yarınki duruşmada bilinçli taksir kararı talep edeceğiz. Tüm emek örgütlerinin desteğini bekliyoruz” dedi.

82. Vicdan ve Adalet Nöbeti 28 Nisan 2019 Pazar günü Taksim’de yapılacak yürüyüşe davetle sonlandırıldı.

 

Basın açıklaması:

 

Basına ve Kamuoyuna

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak başka iş cinayetleri olmaması, bütün sorumluların etkin bir biçimde yargılanması, cezalandırılması için başlattığımız, her ayın ilk pazar günün saat 13:00’te gerçekleştirdiğimiz Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 82’ncisini tutmak için buradayız. Hoşgeldiniz.

74 nöbet boyunca Galatasaray Meydanı’nda buluştuk. 75’inci Vicdan ve Adalet Nöbeti’nden beri “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle Galatasaray Meydanı Adalet Arayan İşçi Aileleri’ne  yasaklandı. Yetkili mercilerin hiçbir gerçek dayanağı olmayan, anayasal hakkımızı çiğneyen bu yasağı derhal kaldırmasını istiyoruz.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı rapora göre 2018’de en az 1923 işçi, Ocak 2019’da en az 155, Şubat 2019’da en az 125 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “iş cinayetleri vahşeti”ni anlayarak davranmalı diyoruz. Öncelikle aynı ihmallerle iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimize rahmet, ailelerine sabır ve direnç, yaralı kardeşlerimize şifa diliyoruz.

Nisan ayı nöbetinde mart ayında görülen duruşmaların geldiği son aşamayı değerlendireceğiz.

9 Kasım 2011’de Van’da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki ikinci depremde yıkılan hasarlı binalardan biri Van Bayram Otel’di. Depremde 24’ü Van Bayram Otel’de olmak üzere 40 kişi hayatını kaybetti. 22 Mart 2019’da Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyarak taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmaktan Tevfik Bayram hakkında 14 yıl, altıda bir indirim uygulanarak 11 yıl 8 ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme Yargıtay’ın bilinçli taksir uygulanmasın kararına uyarak karar vermiş oldu. Kararı temyiz edeceğiz.

19 Temmuz 2015’te Bursa Gemlik Gübre Fabrikası PRİL kulesinde meydana gelen patlamada Uğur Çavdar hayatını kaybetti.  30 Ekim 2017’de yapılan keşiften sonra düzenlenen 19 Temmuz 2018 tarihli bilirkişi raporunda, 22 Haziran 2015’ten beri sistem alarm verdiği halde üretim durdurularak sistemin gözden geçirilmediği, sorunların çözülmediği, her şeyin oluruna bırakıldığı söylenmektedir. Raporda genel anlamıyla yargılanan sanıkların tümüne ilişkin kusur belirlemesi yapılmış, ancak yönetim kademesine dair bir inceleme yapılmamıştır. Mahkemeden yönetim kurulunun sorumluluğuna ilişkin rapor alınmasını talep ettik, ancak mahkeme kabul etmedi. Yeniden heyet teşkil edilmesi ve raporun içeriğine ilişkin taleplerin değerlendirilmesi için duruşma 8 Ekim 2019’a ertelendi.

7 Ocak 2013’te yüklenici firma Star İnşaat AŞ’nin TTK Kozlu Müessesesi maden ocağındaki metan ve kömür püskürmesi sonucunda meydana gelen iş cinayetinde sekiz işçi hayatını kaybetti, yedi işçi yaralandı. 16 Ocak 2019’da görülen duruşmada iddianamede isabetli olarak on şüpheli hakkında taksirle birden çok kişinin ölümüne ve birden çok kişinin yaralanmasına neden olma suçundan ceza istenmesine, cezanın bilinçli taksir hükümlerine göre artırılmasının talep edilmesine karşın Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaası ile sadece beş sanık hakkında basit taksirden ceza isteyerek iddianamenin gerisine düşmüştür. Tüm sanıkların cezalandırılması ve cezalarının bilinçli taksir hükümleri uygulanarak artırılmasını talep ediyoruz. Karar Duruşması 8 Nisan 2019’da 13:30’da Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duyarlı herkesi duruşmayı izlemeye çağırıyoruz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org). Her yıl binlerce işçinin ekmek parasını kazanmak için çalışırken ölmesini kabul etmiyoruz. Anılmayan, yası tutulmayan işçi kardeşlerimiz için hakkaniyetli bir mücadelenin sürdürülemeyeceğini düşünüyoruz. 28 Nisan’ı sahiplenmenin 1 Mayıs’ta artık sesini duyuramayacak olan işçilere vefa borcumuz olduğuna inanıyoruz. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da 28 Nisan’da İstiklal Caddesi’nde yapacağımız 28 Nisan yürüyüşümüze “Artık yeter, başka iş cinayetleri olmasın” diyen herkesi davet ediyoruz.

Sosyal medyada Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyurmak ve iş cinayeti bilgilerini toplayabilmek için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz. #VicdanımızNöbette ve #DahaKaçİşçi etiketlerini kullanıyoruz.


İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..
ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!
ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org
iscinayetleri@gmail.com
facebook.com/VicdanveAdaletNobeti
twitter.com/iscinayetleri